Strona główna » Aktualności » LIBOR odchodzi, SARON nadchodzi – co to oznacza dla kredytobiorców frankowych?

LIBOR odchodzi, SARON nadchodzi – co to oznacza dla kredytobiorców frankowych?

koniec wskaźnika CHF Libor, wprowadzenie SARON

Z dniem 31 grudnia 2021 r. przestanie być publikowany wskaźnik referencyjny LIBOR CHF, który był powszechnie stosowany w kredytach indeksowanych kursem franka szwajcarskiego.

Dlaczego LIBOR CHF przestaje obowiązywać?

Przyczyną zmian jest ogłoszenie 5 marca 2021 r. przez brytyjski organu nadzoru FCA zaprzestania publikacji wskaźników referencyjnych z rodziny LIBOR, w tym wszystkich terminów LIBOR CHF.

Co zamiast LIBOR? Kilka słów o SARON

Od 1 stycznia 2022 r. LIBOR CHF zostanie zastąpiony wskaźnikiem o nazwie SARON (Swiss Average Rate ON), którego administratorem jest SIX Financial Information AG z siedzibą w Zurichu. Wskaźnik ten został zatwierdzony również w Unii Europejskiej, a 22 października 2021 r. Komisja Europejska zdecydowała o jego zastosowaniu jako zamiennika LIBOR. LIBOR 6M zostanie zastąpiony wskaźnikiem SARON 3 month Compound.

wibor a saron chf kredyty frankowe

Skutki zmiany LIBOR na SARON dla frankowiczów

Wielu frankowiczów zastanawia się, jakie będą skutki zmiany wskaźnika dla ich umów kredytowych.

Komisja Europejska w pytaniach i odpowiedziach dot. rozporządzenia wykonawczego zapewnia: „Zamiennik oznacza przede wszystkim, że umowy o kredyt hipoteczny mogą być nadal wykonywane, zatem gwarantuje on pewność prawną zarówno dla posiadaczy kredytów hipotecznych, jak i dla banków, które takich kredytów udzieliły.”

Najistotniejsze dla kredytobiorców kwestie praktyczne zostały rozwiązane w następujący sposób:

  • Wybór zamiennika dla LIBOR CHF został dokonany z zastosowaniem odpowiednich korekt wynikających z historycznych różnic między wskaźnikami SARON a LIBOR CHF, co ma zapewniać dalsze kontynuowanie umów na analogicznych warunkach.
  • Jak wynika z komunikatu Komisji Nadzoru Finansowego, wskaźnik SARON jako zamiennik LIBOR CHF zostanie wprowadzony z mocy prawa, co oznacza, że nie będzie konieczne zawieranie aneksów do już obowiązujących umów kredytowych, a wskaźnik LIBOR CHF zostanie automatycznie zastąpiony wskaźnikiem SARON.
  • Banki powinny udostępnić kredytobiorcy szczegółowe informacje na temat wprowadzonych zmian i ich skutków dla konkretnej umowy kredytowej.

Anna Porębska

Anna Porębska

adwokat